Szczęśliwe życie możesz mieć tutaj i teraz. Nie, jak zarobisz więcej, lub zdobędziesz kolejny tytuł. Możesz odczuwać spełnienie i szczęście każdego dnia, co z kolei pozwoli Ci łatwiej i bardziej naturalnie realizować Twoje zamierzenia. Poznaj 10 przykazań dobrego życia, żeby szybciej posuwać się po Twojej personalnej mapie sukcesu.
Nie widzimy Świata takim, jaki jest ale takim, jacy My jesteśmy.
1. Nie oceniaj
Każdy ma swój punkt widzenia. To, że dla Ciebie coś jest oczywiste, wcale nie oznacza, że dla kogoś innego również takie jest. Robisz coś, ponieważ wiesz, że to jest w tym momencie lepszym wyborem, ale nie każdy widzi to, co Ty i nie każdy to zrozumie. Ludzie również dokonują wyborów na podstawie swoich przekonań i poziomu, na którym się obecnie znajdują. Każdy z nas ma prawo do własnych wyborów, jakiekolwiek by się nam one wydawały prozaiczne i pozbawione logiki. Nigdy nie wiesz, co w człowieku siedzi i czym się aktualnie kieruje w swoich działaniach. Nie oceniaj więc, bo może się okazać, że się mylisz i robisz komuś krzywdę. Punkt widzenia zmienia się wraz z miejscem siedzenia.
2. Nie oczekuj
Ludzie są po prostu ludźmi. Nie oczekuj, że zachowają się w sposób, który według Ciebie byłby najbardziej odpowiedni. Każdy ma swoje widzimisię i zachowuje się według własnego uznania. Odrzuć zachcianki i wyłącz ego, które usiłuje utwierdzić Cię w przekonaniu, że musisz zawsze być tym, który jest wymieniony jako najlepszy, najzdolniejszy i najwspanialszy ze wszystkich. Rób po prostu swoje. Większość ludzi ma głęboko w dupie Ciebie i to co robisz, a garstka tych, którzy to doceniają i chcieliby Ci podziękować jest akurat w innym miejscu. Jeżeli masz uczciwe zamiary, wiesz, kim jesteś i co jesteś wart, to nie potrzebujesz podziękowań i wyraz w uznania. Efekty Twojej pracy będą najlepszą nagrodą. Uwierz mi.
3. Nie domyślaj się
Domyślanie się, co ktoś zrobi czy powie z reguły nie prowadzi do niczego dobrego. Wymyślasz sobie scenariusz w głowie i z uśmiechem specjalisty oczekujesz, że ktoś zrobi tak, jak przewidziałeś, a tu wielka niespodzianka. Dzieje się coś zupełnie innego. I co wtedy? Nie rób z siebie mędrca, nie zgaduj, zawsze pytaj, jeżeli nie masz pewności. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek i zaoszczędzisz czas oraz energię.
4. Bądź zawsze sobą
Podstawowa zasada każdego sukcesu, pomocna również przy budowaniu długotrwałych relacji. Przesłanie jest proste: „Bądź zawsze sobą”, ale co to znaczy? To znaczy, że niezależnie od okoliczności zawsze jesteś taki sam. Nie jesteś jak chorągiewka na wietrze, która zmienia położenie w zależności od tego, skąd wieje wiatr. Jesteś sobą zawsze i wszędzie. Nie robisz czegoś, bo akurat w danym momencie jest to modne. Nie zmieniasz zdania pod wpływem nacisków, jeśli wiesz, że nie prowadzi to, do niczego dobrego. Może się to wydawać trudne na początku, ale z czasem bardzo ułatwia egzystencję. Ludzie wiedzą, kim jesteś i czego mogą się po Tobie spodziewać. Tworzysz w ten sposób swój znak rozpoznawczy – Twoją osobistą markę!
5. Nie odkładaj szczęścia i radości na później
Inspiracja zaczerpnięta z wiersza argentyńskiego poety Jorge Luisa Borgesa. „Instantes”, czyli „Chwile”. Popełniaj więcej błędów i nie staraj się być taki doskonały. Odpoczywaj, kiedy masz ochotę. Bądź bardziej szalony. Wykorzystuj szanse, które podsyła Ci życie. Podróżuj, odwiedź więcej nieznanych miejsc. Dbaj o siebie, ale zjedz lody, kiedy masz ochotę. Miej więcej prawdziwych, a mniej wydumanych zmartwień! Wyłącz asekuracyjny tryb życia, roztropny i przemyślany. Delektuj się każdą chwilą. Podróżuj z małym bagażem. Wiosną wyskakuj boso z łóżka, a jesienią wstawaj później, częściej jeździj na karuzeli, obejrzyj więcej wschodów słońca i więcej baw się z dziećmi.
6. Nie utożsamiaj się z wymówką
Musisz ostrożnie określać siebie jako człowieka. Jeżeli na przykład ciągle powtarzasz „jestem słaby”, „boję się zmiany” lub „nie potrafię tego zrobić”, to te określenia pochodzą z Twojego sposobu zachowania teraz lub sposobu, w jaki zachowywałeś się w przeszłości. Musisz być ostrożny, ponieważ w momencie, kiedy te określenia wejdą Ci w krew – automatycznie stają się częścią twojego Ja i zaczynają kontrolować Ciebie, a co za tym idzie, Twoje życie. Zawsze powtarzam ludziom: Nie jesteś uszkodzony i nie wymagasz naprawy. Jesteś naturalnie kreatywny, pomysłowy i zdolny. Jedyne co musisz zrobić, to powiedzieć głośno: „Muszę zdecydować teraz, jaki chcę być w tym momencie i w jaki sposób dojdę do celu”.
7. Wyrób pozytywne nawyki
Odwaga to nie brak strachu. Pomysł, że ludzie odważni nie boją się niczego jest po prostu niedorzeczny. Nie można nie odczuwać emocji. Gdybyś nigdy niczego się nie bał, to prawdopodobnie już byś nie żył. Ludzie, którzy są odważni z reguły są przestraszeni do szpiku kości. Boją się, ale wybierają działanie pomimo strachu i to jest właśnie akt odwagi. Kiedy działasz pomimo wątpliwości i strachu, kiedy odważnie posuwasz się do przodu pomimo braku pewności, wtedy jesteś człowiekiem odważnym. Odwaga więc jest nawykiem. Za każdym razem, kiedy pokonujesz mały lęk, strach czy obawę stajesz się silniejszy. Im częściej to robisz, tym bardziej staje się to dla Ciebie naturalne. Pracuj nad sobą i upewnij się, że nawyki, które wyrabiasz są dla Ciebie dobre, służą Ci i popychają Cię w pożądanym kierunku.
8. Stwórz swoją listę
Każdy z nas ma etapy w swoim życiu, podczas których wykazał się odwagą. Mogła to być sytuacja w pracy, w związku czy nawet coś tak prostego, jak asertywne zachowanie w stosunku do nachalnego sprzedawcy. Moment, który sprawił, że czułeś się jak pewny siebie, silny człowiek potrafiący zadbać o siebie i bliskich. Spisz na kartce papieru listę takich właśnie moment w. Sytuacji, w których wykazałeś się odwagą, o którą siebie nie podejrzewałeś. Niektóre z nich mogą wydawać Ci się zwyczajne, ponieważ po prostu robiłeś to, co musiało być zrobione. Inne mogą Cię z kolei zaskoczyć. Kiedy jednak przyjrzysz im się bliżej, to zrozumiesz, że jest to schemat działania. Pomyśl co jest Twoim zapalnikiem i naucz się to wykorzystywać zawsze, kiedy potrzebujesz.
9. Pamiętaj o elastyczności
Jeżeli chcesz wieść odważne życie, musisz się rozciągać. Musisz stawać się coraz bardziej elastyczny. Oznacza to, że za każdym razem, kiedy Tw j umysł podpowiada Ci, że nie możesz – natychmiast musisz powiedzieć głośno „MUSZĘ i ZROBIĘ TO!” Zapisz sobie jako Twoje prywatne motto: „Kiedy myślę, że nie mogę to MUSZĘ!”. Jest to o wiele łatwiejsze niż Ci się wydaje. Nie oznacza to oczywiście, że musisz skoczyć z wieżowca, gdy Tw j umysł mówi Ci, że nie możesz. Jesteś mądrym człowiekiem. Dotyczy to sytuacji, w których powtarzasz, że nie potrafisz czegoś zrobić, lecz w głębi serca wiesz, że podjęcie tego działania pomoże Ci się rozwinąć.
10. Postaw na szczerość
Szczerość, zarówno w stosunku do innych, jak i siebie samego. Nie okłamuj się, bo to wprowadzi Cię w tarapaty. Musisz do tego dobrze poznać siebie. Z jednej strony zawsze powinieneś powtarzać, że wszystko jest możliwe i jesteś gotowy podjąć każde działanie. Pozytywne nastawienie jest kluczowe. Pamiętaj jednak, że świat szybko Cię zweryfikuje i o ile na początku możesz sam siebie nastrajać pozytywnie, to jednak w parze z tym nastawieniem musi iść coś więcej. Samo powtarzanie sobie pozytywnych mantr nie wystarczy, potrzebujesz wielu innych rzeczy. Bądź więc szczery ze sobą i z innymi. Miej świadomość, co możesz zrobić już teraz, a na co trzeba będzie chwilę poczekać.