Nasz mózg jest pełen sekretów, które wciąż czekają, aby je odkryć i zrozumieć. Pomyśl przez chwilę, co tak naprawdę kryje się pod naszą czaszką? Mózg to fascynujący organ, którego budowa i funkcjonowanie są doprawdy wyjątkowe. Może być naszym najlepszym kompanem podczas ścieżki realizacji marzeń, albo stać się przeszkodą. W dużej mierze zależy to od nas samych. Czy dbasz o najważniejszy z mięśni? Ja na przykład nauczyłem się ostatnio żonglować, bo jak się okazuje, jest to czynność, która świetnie buduje nowe synapsy.
Na początek kilka ciekawostek:
- W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym w okolicach 4 tygodnia, aż dochodzi do powstania około 100 miliardów neuronów w wieku 18 lat.
- Naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 000 kilometrów długości
- Mózg w prawie 80% to woda. Dlatego jeżeli jesteśmy odwodnieni wpływa to na naszą pamięć i koncentrację
- Statystycznie, męski mózg jest o 10% większy od mózgu kobiet (uwzględniając proporcje i rozmiar ciała). Nie towarzyszy temu jednak różnica w sprawności. Co ciekawe hipokamp, który odpowiada za pamięć, jest zazwyczaj większy u kobiet
- Do mózgu dociera około 20% tlenu krążącego w naszym organizmie. Oznacza to, że bez życiodajnego tlenu mózg umiera. Uważa się, że bez dopływu świeżej krwi mózg może funkcjonować około 5, maksymalnie 6 minut. Co ciekawe, czas ten może ulec wydłużeniu w niskich temperaturach. Dlatego tak istotne podczas resuscytacji jest nie tyle masowanie serca, ale utrzymanie w ten sposób krążenia, ponieważ śmierć mózgu jest w zasadzie nieodwracalna
- A może jednak da się go wskrzesić? – Naukowcom z Yale w New Haven udało się przywrócić neurony do życia w przypadku świni, która nie żyła od ponad 4 godzin. To przełom w badaniach nad aktywnością mózgów ssaków, ale czy niesie dla nas jakieś korzyści – lub co gorsza niebezpieczeństwo?
- Przeciętnie każdego dnia człowiek doświadcza około 70 tysięcy myśli, z których około 70% jest pesymistyczna i samokrytyczna. Na szczęście większość z nich nie jest świadoma.
- Ilość informacji docierająca do naszego mózgu wynosi około 100 megabajtów na sekundę
- Picie alkoholu nie powoduje, że zapomina o rzeczach i wydarzeniach. Kiedy pijesz, Twój mózg chwilowo traci zdolność tworzenia wspomnień, zatem nie ma o czym zapominać
- Około 25% procent cholesterolu człowieka znajduje się w mózgu
- Jedna trzecia całego mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych.
- Epilepsja to rodzaj „zwarcia”, do którego dochodzi w mózgu. Jest to jedyny stan w którym mózg jest aktywny prawie w 100%
- Ludzki mózg jest niesamowicie plastyczny. Jeśli jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje
- Muzyka wyzwala aktywność w tej samej części mózgu, która uwalnia dopaminę podczas seksu i jedzenia
- Im bardziej stymulujemy mózg do pracy tym lepiej on działa. Aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się i Alzheimera.
- To, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu to mit. Każda część mózgu ma przypisaną konkretną funkcję. Prawdą jest natomiast, że możemy wykorzystywać jego możliwości dużo lepiej. Nasz mózg ma ogromny potencjał i możemy się nauczyć jak efektywniej go używać.
Co zrobić, żeby utrzymać mózg w najlepszej formie? Poniżej znajdziesz listę 10 niezbędników, które ja implementuje każdego dnia:
- Zdrowa dieta (brokuły, borówka amerykańska, gorzka czekolada, olej kokosowy, orzechy, avocado, warzywa liściaste, jajka, sardynki)
- Eliminowanie negatywnych myśli i przekonań
- Aktywność fizyczna (bieganie, trening EMS)
- Suplementy (GetUP, RevicollMaXPlus)
- Grupa pozytywnych ludzi (Zakaz Stękania)
- Porządek w miejscu pracy
- Dobrej jakości sen (min. 7 godzin)
- Ochrona mózgu
- Uczenie się nowych rzeczy (min. godzinę dziennie)
- Zarządzanie stresem/medytacja
Chcesz wiedzieć więcej? Zarezerwuj bezpłatną 20 minutową konsultację ze mną TUTAJ