Bycie przedsiębiorcą to jedno z niewielu miejsc pracy, w których twoja ścieżka nie jest dla ciebie wytyczona. Nikt nie dba o twoje przeszłe doświadczenia, nikt nie będzie trzymał cię za rękę, gdy sprawy staną się trudne i mało kto będzie głośno wyrażał wiarę w Twój potencjalny Sukces.
Niektórym ciągła presja i przeszkody pojawiające się na ścieżce mającej prowadzić do Sukcesu rozbijają poczucie pewności i powodują, że zaczynają się zastanawiać czy to ma w ogóle sens. Z kolei Inni brawurowo maszerują naprzód, nie zwracając uwagi na zagrożenia ukryte na drodze do celu. Obie postawy niosą ze sobą ryzyko, pozostawania w tym samym miejscu, przez długi czas i braku efektów. Jak tego uniknąć?
POSZUKAJ MENTORA
Świetny mentor to przypływ energii i motywacji, rozwiązanie które pomaga oświetlić ścieżkę, jednocześnie ostrzegając o nieprzewidzianych zagrożeniach.
Jednym z niewielu pewników w podróży przedsiębiorczej jest to, że nie wiesz, czego nie wiesz. Bardzo często przy okazji prowadzenia biznesu pojawia się kilka typowych problemów, z którymi w końcu spotyka się każda firma: skalowanie, zatrudnianie, zagrożenia ze strony konkurencji itp., Ale z radzimy sobie z nimi, ponieważ są oczekiwane.
Zagadnienia, na które często jesteśmy ślepi to: Nieprawidłowe pozycjonowanie na rynku, czas potrzebny do faktycznego ustalenia wydajności operacyjnej oraz ustalenie strategii, która pozwoliłaby nam uzyskać planowane wskaźniki wzrostu w szybko zmieniającym się otoczeniu. Dobry Mentor zwróci Ci uwagę na krytyczne obszary po rzetelnym spojrzeniu na biznes z szerszej perspektywy. Bez tego nie będziesz w stanie przewidzieć tych niebezpiecznych przeszkód, które mogłyby spowodować upadek firmy.
JAK ZIDENTYFIKOWAĆ MENTORA
Zaakceptowanie możliwości, że będziesz potrzebować pomocy i wskazówek, jest pierwszym krokiem do przeniesienia Twojej firmy na wyższy poziom.
Przedsiębiorcy zbyt często próbują wynaleźć koło na nowo i ignorują wskazówki ekspertów. Istnieje tendencja do przekonania, że usługa lub produkt korzystający z technologii jest oryginalny, a nawet rewolucyjny, podczas gdy w rzeczywistości proponowane rozwiązania nie są wcale super innowacyjne, a problemy, na które mają być odpowiedzią zostały rozwiązane w taki czy inny sposób w przeszłości. Żeby przygotować propozycję wartości, która faktycznie przyjmie się na rynku i pozwoli cieszyć się dobrymi zyskami skorzystaj z porady mentora, który pomoże Ci uniknąć błędów.
Badaj odnoszące sukcesy organizacje i znajdź kogoś, kogo szanujesz. Znajdź osobę, która spełnia twoje kryteria, kogoś, kto przeszedł już przez to, przez co przechodzisz. Szukaj osoby, która jest w miejscu, do którego zmierzasz.
JAK NAWIĄZAĆ WSPÓŁPRACĘ Z MENTOREM
Powodem, dla którego wielu przedsiębiorców nie ma wielkich mentorów, jest to, że boją się po prostu nawiązać kontakt i poprosić o pomoc. Większość ludzi tego nie robi, ponieważ obawia się, że Mentor będzie zbyt zajęty problemami większego kalibru, aby konsekwentnie poświęcać czas na pomoc w rozwoju ich biznesu. Kiedy zaczniesz pracę z dobrym Mentorem to przekonasz się, że ludzie na tym poziomie bardzo cieszą się z możliwości ofiarowania pomocy i czują się od samego początku współpracy częściowo odpowiedzialni za Twój sukces.
Poproś swojego mentora o spotkanie, czy to w biurze, przy drinku czy w kawiarni. Przekaż swoje cele i zidentyfikuj kluczowe obszary, w których chcesz zasięgnąć porady. Znajomość pracy Mentora i dobre słowo w jego stronę również są przydatne – wspomnij, dlaczego podziwiasz jego pracę i dlaczego uważasz, że pasowałyby ci jako mentor.
PYTANIA DO MENTORA
Gdy już rozpoznasz swojego mentora, to pamiętaj, że musisz przygotować się na pierwsze spotkanie, aby nie tracić czasu (przede wszystkim jego). Przygotuj listę pytań ściśle związanych z Twoim biznesem lub tematów, które byłyby dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy i pomogły w doprecyzowaniu tego, czego chcesz się nauczyć.
Oto kilka pytań na początek:
- Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinienem robić w tym momencie?
- Jakie są najważniejsze rzeczy, których jako firma potrzebujemy?
- Jak duże ryzyko powinniśmy przewidzieć?
- Czy mam odpowiedni zespół?
- Jak spędzasz większość czasu?
- Jakie są twoje najskuteczniejsze nawyki?
- Z kim jeszcze powinienem przebywać częściej?
ZWRACAJ UWAGĘ NA SZCZEGÓŁY
Porady, które otrzymujesz od swojego mentora, mogą być odpowiedzią na twoje pytania, ale wiele z tego, czego się od niego nauczysz, będzie wynikiem obserwacji jego nawyków i sposobu działania.
Przebywanie w otoczeniu mentorów zmieni sposób, w jaki będziesz podchodzić do różnego rodzaju sytuacji:
- Zrozumiesz, w jaki sposób lepiej przeprowadzić rozmowę z Prezesami top firm lub ważnymi inwestorami, aby zagwarantować sobie spotkanie,
- Jak zbudować silną sieć i regularnie korzystać z niej, aby strategicznie rozwijać firmę,
- Jak zacząć od wizualizacji każdego dnia i utrzymywać wysoki poziom energii,
- Jak stale popychać wszystkich wokół siebie do wykorzystania pełnego potencjału,
- Jak zachować pewność siebie i poradzić sobie z ogromną presją i złymi wiadomościami.
Nie są to rzeczy, których uczy się z książek i ćwiczeń zarządzania. Musisz otaczać się ludźmi, którzy mają takie umiejętności wystarczająco często i konsekwentnie, aby naturalnie przyswoić sobie te zachowania.
Pamiętaj jednak, że mentorzy nie rozwiążą problemów za Ciebie. Prawdziwy mentor sprawi, że zadasz sobie właściwe pytania, które pomogą ci dotrzeć do miejsca, w którym chcesz się znaleźć, i błyskawicznie wyłapią Twoją chęć obniżenia standardów dla własnych osiągnięć, pracy Twojego zespołu czy wizji, którą chcesz urzeczywistnić.
Dobry Mentor pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy, pomoże Ci przetestować założenia dotyczące budowania marki i usunie systemy przekonań, które mogą Cię powstrzymywać przed realizacją założonych celów. Wszystko po to, abyś spędził mniej czasu na dreptaniu w miejscu i marnowaniu cennego kapitału.
Zacznij pracę z Mentorem już dzisiaj. Zaakceptuj konstruktywną krytykę, zadawaj pytania, wchłaniaj nowe nawyki i korzystaj z porad biznesowych od doświadczonych weteranów. Uwierz mi – Podziękujesz sobie za to.
Zastanawiasz się? – Skorzystaj z bezpłatnej 20 minutowej konsultacji, żeby sprawdzić, co jest dla Ciebie priorytetem dzisiaj.