Jeśli chcesz iść szybko, możesz iść sam. Jeżeli chcesz zajść daleko, musisz iść z ludźmi, którzy pomogą Ci pokonać pojawiające się na Twojej drodze wyzwania. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozwijać relacje i jak o nie dbać.
Interakcje międzyludzkie towarzyszą nam każdego dnia, praktycznie w każdym miejscu, w którym się znajdujemy: czy to w drodze do pracy, np. w tramwaju, w windzie, w sklepie i w wielu, wielu innych. Rozmawiając przez telefon czy Skype, również doświadczamy interakcji z drugą osobą.
Relacje międzyludzkie w większości przypadków nie mają dla nas neutralnego wydźwięku – są pozytywne lub negatywne. Żeby budować dobre relacje potrzebne jest posiadanie wiedzy o tej drugiej osobie, ale także o samym sobie.
Nikt z nas nie jest bierny, dlatego napotykając inne osoby, wchodzimy z nimi w relacje. Decydujemy, z kim chcemy nawiązać bliższą, a z kim powierzchowną znajomość.
Budowanie i trwanie w relacji z drugą osobą jest podstawową potrzebą ludzką. Ponadto stanowi istotną część naszego życia: rodzinnego, osobistego, towarzyskiego, partnerskiego, a także biznesowego. Dzięki relacjom z innymi ludźmi możemy czerpać większą przyjemność z różnych sfer naszego życia. Stajemy się przez to szczęśliwsi, odczuwamy wyższą satysfakcję ze związków z innymi ludźmi.
Dlatego właśnie warto poświęcać czas i energię na tworzenie dojrzałych związków. Budowanie relacji jest jedną z podstawowych umiejętności, dzięki której potrafimy dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Posiadanie tej umiejętności pozwala nam na realizację zamierzonych celów własnych oraz pomoc innym w realizacji ich.
Prawdziwa obfitość jest mierzona w zaufanych relacjach.
W przepisie na udane relacje międzyludzkie bardzo ważna jest komunikacja. Jednak nie oznacza ona tylko mówienia. Ważniejsze jest słuchanie. Rozmawiając z drugą osobą, staraj się dać jej przestrzeń do wypowiedzenia się na dany temat. Ty w tym czasie nie myśl o czymś innym, ani też nie przygotowuj gotowych odpowiedzi – staraj się wykorzystać ten czas na aktywne słuchanie, bądź osobą empatyczną oraz staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym przez innych. Zastanów się, jak daną sytuację widzi twój rozmówca. Nie warto skupiać się nad zastanawianiem się, jakiej odpowiedzi udzielić. Ważne, by spróbować wyjść poza własne doświadczenie.
By móc budować relacje międzyludzkie oparte na dobrej komunikacji, musisz zaakceptować drugiego człowieka takim jakim jest. Starać się poznać jego słabe i mocne strony.
W relacjach nie zawsze jest idealnie. Ale nawet jeśli nie jest idealnie, to taka relacja jest “zdrowa”, jeśli Ty i druga osoba czujecie się dość komfortowo. Pamiętaj, że ludzie nie zapamiętają, co dla nich zrobiłeś lub zrobiłaś ale zawsze będą pamiętali, jak się przy Tobie czuli.
Czy budowanie relacji jest cenne, patrząc na to ze strony biznesowej? Oczywiście, że tak!
W biznesie nie liczą się tylko pieniądze, ale przede wszystkim ludzie i relacje pomiędzy nimi. Relacje międzyludzkie mają wpływ na konkurencyjność organizacji. Odzwierciedla to sposób, w jaki będziemy rozmawiali z naszym klientem, podwładnym, współpracownikiem czy kontrahentem. Nie można zapominać, jaką moc ma dialog, empatia do drugiego człowieka oraz profesjonalizm, który może odzwierciedlać się np. w sposobie prowadzenia rozmowy. Dzięki nawiązywaniu pozytywnych relacji tworzymy wizerunek naszej firmy.
Podsumowując, relacje międzyludzkie towarzyszą nam zarówno w codziennym życiu prywatnym, jak i zawodowym. W budowaniu i utrzymywaniu relacji ważny jest wzajemny szacunek, zaufanie, empatyczne podejście do drugiego człowieka, próba zrozumienia, co chce nam przekazać, umiejętność współpracy, a nie rywalizacji.
Chcesz dowiedzieć się, jaki jest dla Ciebie najlepszy sposób budowania relacji? Odkryj swój profil i zobacz na czym się skupić w pierwszej kolejności >> Discovery session