30 Paź 2019

Dobry Mentor pomoże Ci zobaczyć to, czego brakuje

Dlaczego odnoszący sukcesy przedsiębiorca decyduje się na pracę z Mentorem?

Wcale nie chodzi o to, że Mentorzy mają tajne moce lub głęboko zakorzenioną wiedzę o każdej branży, która może otworzyć drzwi do dalszych sukcesów. Mentor to zwykły człowiek taki jak ty i ja. Jednak jego doświadczenie i szersza perspektywa mogą pomóc ci zidentyfikować blokady, które nie pozwalają Ci przejść na wyższy poziom. 

W pierwszej kolejności, doświadczony Mentor działa, jak wysokiej klasy wykrywacz kłamstw, którymi często sami się karmimy. Zadaniem Mentora jest pomagać ludziom i przedsiębiorstwom osiągać coraz to lepsze wyniki. Odnoszący sukcesy ludzie ciężko pracują, mają trochę szczęścia i często świetnie sobie radzą. Jednak nawet oni natrafiają na blokady, które potrafią skutecznie zablokować dalszy rozwój i ekspansję. Wszyscy mamy niesamowity potencjał i naturalne flow. Dobry Mentor pokaże Ci na czym się skupić, a czego unikać.

Pan „X” prowadzi firmę, która przez ostatnie 25 lat urosła z działalności prowadzonej w garażu, do globalnej marki, która znajduje się na liście forbesa. Dlaczego Pan „X” pracuje ze mną?

Szersza perspektywa/świeże spojrzenie

„Pracuję z Mentorem, ponieważ chcę i potrzebuję nadzoru. Potrzebuję kogoś, kto będzie pilnował moich decyzji i rozliczał mnie z moich działań. Trudno to zrobić bez kogoś, kto pociągnąłby mnie do odpowiedzialności ”mówi Pan „X”.

„Potrzebuję szerszej perspektywy.  Chcę uczyć się od ludzi, którzy pomogli prowadzić dziesiątki firm, nie tylko jedną, jakkolwiek duża by nie była. Mój Mentor współpracował z setkami przedsiębiorców w ciągu ostatnich 15 lat. Widział, jak powstają wspaniałe startupy i jak wielkie firmy ponoszą porażkę – wie, gdzie szukać problemów, i jest na tyle sprytny, by wiedzieć, kiedy się rozluźniam lub czego unikam. Praca z moim Mentorem, to taki As w rękawie, tajna broń w walce z konkurencją.”

Pani „Y” dyrektor zarządzający firmy generującej przychody na poziomie 500 mln rocznie opisuje pracę z Mentorem w ten sposób:  „Jako osoba odpowiedzialna za rozwój firmy jestem skoncentrowana i zmotywowany, ale nie zawsze mam czas na strategiczne myślenie, ponieważ jestem zajęta obsługą klientów.

Mój Mentor pomaga mi zrobić krok w tył i myśleć bardziej strategicznie o firmie oraz określić, w jaki sposób pracownicy i klienci mogą najlepiej zrealizować moją wizję.

Jedna godzina Mentoringu tygodniowo pomaga mi robić znaczne postępy w kwestiach biznesowych, a strategie, które razem z moim Mentorem wypracowujemy mają duży wpływ na rozwój firmy. Te 60 minut w tygodniu uważam za niezbędne i bezcenne.

Pani „Y” kontynuuje: „Często jestem zaskoczona radą mojego Mentora. Pewnego razu, kiedy chciałam poświęcić jeszcze więcej godzin na pracę, ostrzegł mnie, abym pomyślała o moim wieku. Przyjrzała się dokładnie, w jaki sposób działają moje firmy i na jakim etapie rozwoju są. Powiedział mi, żebym się uspokoiła i dała zespołom więcej odpowiedzialności i swobody działania. Powiedział, że miarą zdrowego biznesu jest to, w jakim stanie będzie, gdybyśmy zostawili go bez naszej ingerencji na pół roku i zalecił więcej relaksu. Powiedział, że nie wolno odkładać szczęścia i radości na później i że jest to najlepszy czas w moim życiu kiedy mam okazję podróżować i dobrze się bawić. Miał rację. Wzięłam miesiąc wolnego i świetnie się bawiłam. Kiedy wróciłam, moje firmy nadal świetnie sobie radziły. Cieszę się, że go posłuchałam”.

Dobry Mentor zapyta

Często sukces jest nieuchwytny lub po prostu trudny do określenia – większość ludzi, którzy odnoszą sukces, nie jest gotowa zwolnić ani zrelaksować się, ponieważ spędzili lata budując firmę lub karierę i parcie do przodu każdego dnia weszło im w nawyk, z którego trudno się uwolnić. Dobry Mentor ma odwagę podważać Twoje status quo i zadawać pytania, na które sam być nie wpadł i których nikt nie odważyłby się Tobie zadać:

  • Czego naprawdę chcesz?
  • Co jest dla ciebie najważniejsze
  • Dlaczego tak ciężko pracujesz?
  • Kiedy będziesz świętować swój sukces i jak?
  • Jakiego rodzaju dziedzictwo zamierzasz zostawić?
  • Jaki wpływ chcesz wywierać na świat?

Poza pytaniami, które zmuszą Cię do bycia szczerym wobec siebie,  po każdym cyklu dobry Mentor przypilnuje, żebyś podsumował i wyciągnął odpowiednie wnioski oraz ustalił priorytety. Każdy poziom dojrzałości, zarówno pojedynczej jednostki, jak i firmy rządzi się innym prawami i wymaga innych kroków. Dobry Mentor powie Ci dokładnie, co zrobić tu i teraz.

Każdy odnoszący ogromne Sukcesy sportowiec ma swojego Trenera, którego słucha się bezwzględnie. Jeśli działa to dla nich, to dlaczego nie może działać dla przedsiębiorców?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi