06 Lis 2019

Lepsza struktura firmy od samego początku

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto powiedział ci, że jest „konsultantem biznesowym”, a Ty podrapałeś się po głowie, zastanawiając się, co do cholery to naprawdę znaczy,  to nie jesteś sam. Termin „konsultant” jest tak niejasny, że często graniczy z eufemizmem.

Czym tak naprawdę zajmuje się konsultant?

Ponieważ termin jest tak dwuznaczny i często niezrozumiany, rozpoczęcie działalności doradczej może być dość trudne. Uważam, że nowi konsultanci mają trudności ze sformułowaniem swojej propozycji wartości, co może okazać się przepisem na katastrofę. Ostatecznie nasza praca jako przedsiębiorców nie tylko pomaga klientom zrozumieć, co oferujemy, ale przede wszystkim pomaga im zrozumieć, dlaczego powinni to kupić. Jeśli nie będą w stanie łatwo zrozumieć twoich usług i nie odczują silnej potrzeby nawiązania z Tobą współpracy, to w najlepszym razie może Ci się udać sprzedać coś od czasu do czasu.

Czy w takim razie powinieneś porzucić pomysł na doradztwo biznesowe? Nie tak szybko. Biznes opierający się na doradztwie, jak każdy inny, jeśli zostanie zbudowany prawidłowo, może być lukratywnym biznesem ale musi mieć solidny fundament.

Oto trzy główne pułapki, których należy unikać podczas budowania biznesu opierającego się na doradztwie:

  1. Brak podtytułu/rozwinięcia 

Zauważyłem, że praktycznie każdy tytuł książki non-fiction ma obecnie ten sam format: krótki, chwytliwy tytuł, po którym następuje dłuższy, bardziej opisowy podtytuł. Weźmy za przykład jeden z produktów Tony’ego Robbinsa: „Listy od przyjaciela” – szybki i prosty przewodnik po tym, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem”.

Firmy konsultingowe często mogą korzystać z tej samej strategii. Mówienie komuś, że jesteś konsultantem marketingowym, może zabrzmieć dobrze, ale naprawdę zawiera bardzo mało informacji i może wprowadzać jeszcze większą dezorientację.

„Bardziej skuteczne jest rozpoczęcie od chwytliwego tytułu, a następnie dodania zdania lub dwóch, które zapewniają żywy opis namacalnych usług, które mogą być prawdziwą odpowiedzią na czyjeś potrzeby”.

Na przykład „konsultant marketingowy skoncentrowany na pomocy małym firmom w promowaniu ich produktów i usług, aby mogli skupić się na prowadzeniu działalności”. Oczywiście, druga wersja jest dłuższa i nie należy jej podawać za każdym razem, gdy ktoś prosi o twoje imię, ale ty przygotuj się na udostępnienie jej, gdy zostaniesz poproszony o opisanie tego, co robisz.

Prosta prawda jest taka, że tytuł „konsultant” jest praktycznie bez znaczenia i rzadko powinien być używany bez dodatkowych wyjaśnień. Dodaj podtytuł do opisu Twojej działalności i użyj go, kiedy zachodzi taka potrzeba. 

  1. Świadczenie wyłącznie usług bez produktu

Zaletą firm usługowych jest to, że wymagają niewielkich nakładów inwestycyjnych, a koszty prowadzenia działalności są zazwyczaj dosyć niskie. W końcu, jeśli zasadniczo sprzedajesz swoje porady, dość łatwo jest stworzyć stronę internetową, zawiesić szyld „otwarte” i już istniejesz. Przy dobrej propozycji wartości i odpowiednim zaangażowaniu możesz dosyć szybko znaleźć klientów i mieć, co robić. Minusem tego rodzaju działalności jest to, że często są dość pracochłonne. 

Jeżeli prowadzisz firmę konsultingową, która opiera się wyłącznie na usługach możesz odczuwać frustrację z kliku powodów:

  • Wyczerpanie spowodowane koniecznością fizycznej obecności dla każdego klienta w celu generowania przychodów
  • Przychody ograniczone przez Twój osobisty wkład, liczbę usług, którą jesteś w stanie świadczyć
  • Trudności w doprecyzowaniu zakresu świadczonych usług
  • Problemy ze sprzedażą swoich usług, ze względu na brak przejrzystości oferty

Świetnym rozwiązaniem dla wielu firm konsultingowych jest opracowanie namacalnych produktów, które mogą nie tylko uzupełniać i rozszerzać ofertę usług, ale także pomagać im lepiej obsługiwać klientów i generować pasywne przychody. Typowe oferty produktów mogą obejmować seminaria internetowe, e-książki lub inne publikacje, seminaria szkoleniowe lub inne materiały instruktażowe oraz szablony lub przewodniki.

Zamiast skupiać się wyłącznie na konsultacjach, zastanów się wcześniej, jakie uzupełniające produkty możesz zaoferować.

  1. „Rozwinięcie Skrzydeł” – Skalowanie Biznesu

Jako nowy, głodny sukcesu przedsiębiorca, możesz paść ofiarą własnego apetytu. Możesz poczuć wiatr w żaglach i zechcieć wprowadzić kolejny segment działalności w celu pełnego rozwinięcia skrzydeł.  Ale nie rób tego.

Kluczowym elementem określania zakresu usług jest podejmowanie decyzji, które z nich są poza Twoim zakresem (przynajmniej na razie) i skupienie się na zbudowaniu trwałego fundamentu. Lista rzeczy, które wolno Ci robić, a przede wszystkim planów, których urokowi się nie poddasz pod wpływem chwili nie tylko pozwoli Ci uzyskać lepsze skupienie i wyższy próg produktywności, ale będzie również dobrym narzędziem do zdefiniowania misji twojej firmy. Steve Jobs wiedział, że nawet świetne pomysły mogą zabić produktywność.

„Skupienie polega na wysoko rozwiniętej umiejętności mówienia „Nie”.

Laserowe skupienie i idąca za tym niesamowita produktywność Jobsa nie opierały się na sile woli. Chodziło o odwagę porzucenia 1000 świetnych pomysłów, aby osiągnąć jeden wielki cel – nawet jeśli doprowadziłoby to ludzi do szaleństwa. (przypis z książki o Stevie Jobsie). Laserowe skupienie to umiejętność odrzucenia fascynującej, interesującej pracy, która wprowadza zamieszanie i odciąga Cię od najważniejszych priorytetów. 

„Jestem tak samo dumny z rzeczy, których nie zrobiliśmy, jak z rzeczy, które zrobiłem. Sukcesywne wdrożenie innowacji to często powiedzenie „Nie” tysiącom rzeczy. Musisz wybierać ostrożnie. ”

Dodaj do swojej listy priorytetów listę rzeczy, która jasno określa, co robisz, a czego nie, i trzymaj się tego.

Rozwój firmy konsultingowej może wydawać się prosty, ale tak naprawdę wymaga tyle samo pracy, zaangażowania i dobrych decyzji, co każdy inny biznes. Wykonywanie prac doradczych może być, (jeśli masz w tym doświadczenie) łatwą częścią. Natomiast właściwe zdefiniowanie i określenie zakresu działalności może okazać się trudniejsze niż myślisz. Nie popełnij błędu, nie doceniając znaczenia zbudowania silnego fundamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi