07 Paź 2019

W jaki sposób małe firmy mogą wprowadzać innowacje jak duże przedsiębiorstwa?

Jeśli chodzi o biznes, prędkość jest bronią, która oddziela niektóre organizacje od konkurencji – ale szybkość rozwoju może również być szkodliwa, jeśli nie będzie właściwie traktowana. W dobie cyfrowej innowacji i transformacji małe firmy wyrywają się naprzód zakłócając często tradycyjne formy budowania biznesu.

Dzisiejsza lista Fortune 500 jest zaledwie cieniem tego, czym była w 1995 roku. W rzeczywistości mniej niż 50 procent podmiotów, które znalazły się na liście w 1995 roku, jest tam do dzisiaj. To duża zmiana w ciągu zaledwie 20 lat, a ewolucja trwa i wszystko dzieje się coraz szybciej.

Zmiana ta wynika w dużej mierze ze wspomnianych wcześniej mniejszych firm i startupów, których sukces stanowi ekscytującą obietnicę dla przyszłych przedsiębiorców. Ale co sprawiło, że te małe startupy wskoczyły na szczyt, podczas gdy tylu innych rozwijało się powoli, lub wcale?

Klucz do sukcesu startupu

Odpowiedzią jest innowacja i szybkość. Duże korporacje mają na ogół różne warstwy biurokracji korporacyjnej, nie wspominając już o środkach potrzebnych do utrzymania tysięcy pracowników, a także wielu akcjonariuszy i udziałowców do zadowolenia. Mniejsze firmy mają przewagę w postaci możliwości szybkiego podejmowania decyzji. Są bardziej spontaniczne i zmieniają swój model biznesowy zgodnie z najnowszymi trendami.

Technologie takie jak przetwarzanie w chmurze, duże zbiory danych i przejście na urządzenia mobilne pomagają w uruchamianiu startupów szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Przyjmując z otwartym umysłem te innowacyjne nowe platformy i modele biznesowe, mniejsze firmy szybciej wprowadzają zmiany niż duże korporacje. Małe firmy dbają o innowacyjność w samym centrum swoich działań, wykorzystując ją do utrzymywania swojego biznesu w centrum uwagi, a jednocześnie pozostając wrażliwym na potrzeby i pragnienia konsumentów.

Jak pielęgnować innowacje

Tworząc kreatywność jako element składowy firmy, możesz zachęcić pracowników do generowania nowych pomysłów i korzystania z najnowszych technologii, umożliwiając tworzenie lepszych planów biznesowych i czerpanie korzyści z najnowszych innowacji w sposób, w jaki duże firmy nie mogą tego zrobić. Każda firma chce uzyskać wsparcie gigantów w branży, ale większość nie zdaje sobie sprawy, że ma już przewagę.

Tworząc atmosferę komunikacji wewnętrznej, stałego połączenia i pozytywnej energii, małe firmy mogą nie tylko zacząć przekształcać swoje miejsce pracy w firmę przyszłości, ale także pokonać swoich większych konkurentów. Wszechobecnie już start-upy decydują się na elastyczność w stosunku do starego sposobu prowadzenia działalności gospodarczej – zachęcając pracowników do pracy z domu, wymyślania nowych pomysłów i bycia integralną częścią procesów biznesowych zamiast pracy w formie konia roboczego. Zmiany te ostatecznie doprowadzą do tego, że firma będzie w stanie lepiej spełniać zmieniające się potrzeby.

Dlaczego małe firmy wyprzedzają duże

21 wiek to wiek słabszych. Ludzie na całym świecie kochają dobrą historię, która opisuje przejście od ubóstwa do bogactwa i częściej wspierają lokalne i małe firmy niż większe korporacje. Przewiduję, że małe firmy będą coraz częściej stanowiły wyzwanie dla Gigantów, a czasem nawet pokonają duże przedsiębiorstwa po prostu dlatego, że będą odwoływać się do sympatii konsumentów, którzy zechcą wesprzeć marzycieli i przedsiębiorców.

Małe organizacje mogą wprowadzać innowacje i czerpać zyski bazując na braku wielkości i większej elastyczności, co sprzyja szybkiemu wzrostowi.

Mniejszy personel pozwala na lepszą komunikację pracowników, minimalizując luki, na które cierpią duże firmy. Małe firmy mogą szybciej dostosowywać się do nowych sytuacji i nowych technologii, które pomogą im odnieść taki sam sukces jak duże przedsiębiorstwa – zachowując przy tym swoją przewagę. Małe firmy są nie tylko w stanie osiągnąć sukces: szanse na sukces startupu są teraz większe niż kiedykolwiek.

Jeśli masz wątpliwości co do wielkości swojego przedsięwzięcia to uspokajam Cię. Małe firmy stale rosną i przewiduje się, że będą zyskiwać na popularności w nadchodzących latach. Milenialsi coraz częściej są zainteresowani małymi, lokalnymi firmami. Chętniej budują i wspierają społeczność, przekazując swoje wsparcie fizyczne i finansowe startupom, a nie dużym korporacjom. Wspierając innowacje i wprowadzając zmiany, Twoja mała firma może być na najlepszej drodze, aby wyprzedzić wielkie branże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi