04 Lut 2020

Sprawdzone sposoby wzbudzania motywacji

Jak wzbudzasz pasję w swoim zespole?

W sporcie często mówimy o zawodnikach, którzy „chcą tego” bardziej niż inni. Są to gracze, którzy pojawiają się wcześnie, którzy zużywają każdą uncję energii, dążąc do jak najlepszej wydajności. Gracze, dla których porażka jest bardzo bolesna. Osoby, którym nic nie jest w stanie przeszkodzić, żeby odnieść sukces.

Motywacja pochodzi z dwóch miejsc – wewnętrznego, które oparte jest w dużej mierze o schematy myślowe i zewnętrznego, który opiera się na czynnikach zewnętrznych. Jako lider możesz łatwo polegać na zachętach, karach i innych zewnętrznych motywacjach np. „Jeśli zrobisz X, dostaniesz Y” – ale tego rodzaju zachęty nie budują wysokiego poziomu efektywności długoterminowo. Najlepsi trenerzy na boisku i najlepsi liderzy w biurze rozumieją, że aby zbudować prawdziwie zwycięską kulturę, musisz stworzyć wewnętrzną motywację. Inspiruj pracowników do wykonywania pracy z pasji i z uwielbieniem, a nie dlatego, że otrzymają trofeum na koniec sezonu lub będą wymienieni w następnym biuletynie firmowym.

Ale jak zaszczepić tę pasję? Oto sześć porad, które pomogą Ci pobudzać wewnętrzną motywację: 

Łącz indywidualne jednostki z sukcesem całego zespołu

Motywacja rośnie, gdy sportowcy wiedzą, że ich działania mogą mieć wpływ na wygraną lub przegraną drużyny. Na boisku może to być wyraźne zaangażowanie – próba przechwycenia każdej piłki może przesądzić o zdobyciu bramki. W pracy związek między codzienną pracą pracownika, a sukcesem firmy może być mniej oczywisty, ale pracownicy muszą zrozumieć znaczenie swojego wkładu w sukces swojego działu i firmy jako całości.

Szukaj „małych zwycięstw”  

Sekretem odnoszących sukcesy sportowców jest ich zdolność do dzielenia celów na mniejsze  części. Zamiast koncentrować się na marzeniu o pobiciu rekordu, skupiają się na małych krokach, które pomogą im dotrzeć do celu.  Zwiększają ilość przebiegniętych kilometrów podczas treningu robią więcej powtórzeń w siłowni. Nawet picie większej ilości wody jest małym krokiem, który ma wpływ na ogólny wynik.

Małe wygrane pozwalają Twojemu zespołowi skoncentrować się na robieniu stałych postępów i motywują do nieustannego podnoszenia poprzeczki.

Praktyka czyni mistrza

Zbyt duże cele mogą działać demotywująco. Ludzie często zniechęcają się, gdy stają przed dużym, zniechęcającym wyzwaniem. Moja rada? Podziel duże cele w mniejsze wyzwania z ustanowionymi checkpointami, które będą w zasięgu wzroku. Małe zwycięstwa pozwalają Twojemu zespołowi skupić się na robieniu stałych postępów i motywują do pozostania na ścieżce Sukcesu. 

Kiedy sportowcy zauważają, że ich umiejętności się poprawiają, wzrasta ich wewnętrzna motywacja i pracują ciężej. Daj swoim zespołom szansę na przećwiczenie i doskonalenie swoich umiejętności, czy to poprzez szkolenie wewnętrzne czy zasoby zewnętrzne. Obecnie dostępnych jest wiele wspaniałych platform rozwoju zawodowego, materiałów i szkoleń podnoszących umiejętności, a udostępnienie ich zespołowi zwiększy ich wydajność i nastawienie do pracy. Zachęcam Cię do rzucenia okiem na przygotowanie przeze mnie kursy, które pomagają zbudować solidny fundament w każdym aspekcie życia i są ściśle dostosowane do poziomu uczestnika. Natomiast, jako podstawowy krok, który błyskawicznie zwiększy poziom zaangażowania i produktywności polecam Ci Discovery Session. 

Budowanie relacji

Zawodnicy, którzy osiągają najlepsze wyniki, to z reguły osoby, które patrzą na Sukces szeroko,  inwestują energię i czas zarówno w sukces swojego zespołu, jak i swój własny. Wielcy menedżerowie tworzą więzi, które rozprzestrzeniają się między członkami zespołu. Nie oznacza to tylko pozytywnego komentarza aktywności na Facebooku lub zaproszenia na obiad. Oznacza to wspólny wysiłek, który pomoże im zrozumieć, ich mocne i słabe strony, pasje i obawy.

Doceniaj konkretny wysiłek

Zbyt wiele pochwał, w stylu: „Jesteś niesamowity” i „Mistrz!” Może w rzeczywistości zmniejszyć motywację.

Ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami. Rozpoznaj ile kosztuje wypracowanie wyniku dla poszczególnych pracowników. Doceniaj adekwatnie do zaangażowania. Naukowcy z University of Chicago odkryli, że dzieci, które są chwalone za swoje osiągnięcia – na przykład „Naprawdę ciężko pracujesz” – zamiast abstrakcyjnych osobistych pochwał, takich jak „Jesteś mądry”, częściej podejmują trudne zadania w przyszłości. Docenienie dobrze wykonanej pracy i nazwanie jej po imieniu pomaga pracownikowi zrozumieć, co zadziałało.

Baw się dobrze

Najbardziej zmotywowane zespoły składają się bardzo często z osób, które są szczęśliwe, uśmiechnięte i zadowolone. Ekspert ekonomiczny Andrew J. Oswald zbadał wpływ szczęścia na wydajność i stwierdził, że pozytywne nastawienie może poprawić wydajność. Poznaj swój team i dowiedz się, co ich nakręca? Co sprawia im radość? W jaki sposób możesz sprawić, żeby z większą ochotą spędzali czas pracując? Już samo ustawienie członków w zespołu w oparciu o ich naturalne talenty, powoduje, że są w swoim flow i kochają to, co robią. Możesz to odkryć wykonując z każdym z nich Discovery Session.

Motywacja wewnętrzna jest niezbędna dla zespołów, które mają osiągać wysoki wskaźnik produktywności. Liderzy, którzy rozumieją różnicę między wewnętrznymi i zewnętrznymi motywatorami i wiedzą, jak to wykorzystać, będą mieli przewagę nad konkurencją, niezależnie czy mówimy o boisku sportowym czy o rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi