23 Paź 2019

Warto szukać porady, ale kto jest odpowiednim doradcą?

Niezbędne porady dotyczące wyboru najwyższej klasy konsultanta.

Zbyt wielu ludzi z małych firm nie chce prosić o pomoc, kiedy jej potrzebuje. Przedsiębiorcy z natury są zwykle niezależnymi podmiotami podejmującymi ryzyko. Założyli firmę i to jest ich dziecko. Oczywiście powinni wiedzieć, jak je wychować.

Jednak nikt z nas nie wie wszystkiego o rozwoju i zarządzaniu firmą. Czasami warto zasięgnąć porady innych, ale kto jest odpowiedni dla ciebie i twojej firmy? Wybierając konsultanta, przestrzegaj tych pięciu prostych, ale ważnych wskazówek:

1. Etyka pracy

Przede wszystkim, skuteczny konsultant to osoba o najwyższym poziomie etyki. On lub ona musi być doskonałym profesjonalistą. Konsultant musi być gotów stawiać interes klienta ponad swój własny.

Na przykład: Obowiązkiem konsultanta jest powiedzieć klientowi rzeczy, które ten musi usłyszeć, mimo że niekoniecznie będzie to komfortowa rozmowa. Nawet jeśli miałbyś stracić klienta – Twoim obowiązkiem jest zadbać o niego i jego Biznes przedstawiając sprawy tak, jak się mają, a nie tak, jak Twój klient życzyłby sobie, żeby wyglądały. Twoim zadaniem jest dostarczyć efekt dla klienta – koniec i kropka.

2. Solidne doświadczenie

Dobry konsultant powinien mieć doświadczenie w zakresie wyzwań lub możliwości, przed którymi stoi Twoja firma. Może nie znać konkretnie Twojej działalności, ale musi posiadać doświadczenie niezbędne do wyjścia z impasu i podniesienia produktywności. To jest właśnie wartość, którą wnosi doświadczony specjalista.

3. Twórcze umiejętności rozwiązywania problemów

Chcesz, aby konsultant, z którym nawiążesz współpracę był dobrze funkcjonującym narzędziem do rozwiązywania problemów. W końcu zatrudniasz konsultanta, który pomoże Ci rozwiązać problemy (lub skorzystać z okazji).

Marvin Bower, główny zarządzający McKinsey & Company, zasadniczo stworzył podwaliny doradztwa w zakresie zarządzania i dzięki temu jego firma przekształciła się z rozwijającego się startupu w globalną działalność.

Przedstawił kryteria wybitnego konsultanta w taki sposób:

„Zestaw mentalny – odnoszący sukcesy konsultant ma wybitne umiejętności analityczne i umiejętność szybkiej syntezy swoich myśli w celu wyciągania wniosków” – napisał Bower. „Jest szybkim i skutecznym uczniem – pomysłowym i kreatywnym”.

Wybierając konsultanta, pamiętaj, aby zatrudnić tych, którzy posiadają wysoko rozwiniętą umiejętność szukania konstruktywnych rozwiązań.

4. Znakomite umiejętności komunikacyjne

Dobry konsultant powinien być wyrazisty. Powinien posiadać niezwykle silne umiejętności komunikacyjne, zarówno w mowie, jak i na piśmie. Oczywiście komunikacja to ulica dwukierunkowa. Dlatego czasami ważniejsza od umiejętności mówienia i elokwentnego pisania jest umiejętność słuchania.

Bez względu na to, jak mądry jest konsultant, on lub ona nie będzie w stanie pomóc Ci ulepszyć firmy, dopóki nie zrozumie w pełni stojących przed nią wyzwań. Nie dojdzie do tego, jeśli konsultant nie wysłucha Ciebie i Twojego zespołu ze zrozumieniem. 

5. Doskonałe umiejętności interpersonalne

Krótko mówiąc, aby każdy konsultant odniósł sukces w pomaganiu Twojej firmie, relacje oparte na zaufaniu będą musiały się rozwinąć. Musisz czuć się komfortowo, ujawniając intymne szczegóły swojej firmy. Relacja między konsultantem, a klientem jest podobna do relacji między lekarzem a pacjentem.

Bez całkowitej transparentności konsultant może tracić energię walcząc z wiatrakami, zamiast skupić wysiłek na działaniach, które rzeczywiści mogą wprowadzić pożądane zmiany. Wybierz konsultanta, z którym możesz rozwinąć tego rodzaju relacje zawodowe.

Właściwy konsultant może stworzyć ogromną wartość. Niewłaściwy konsultant może zniszczyć wartość, którą już posiadasz. Przestrzeganie tych pięciu wskazówek pomoże Ci zaangażować odpowiednią firmę lub osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi